Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna

70 lat Gminnej Biblioteki Publicznej w Gromniku

70  lat  Gminnej  Biblioteki  Publicznej w Gromniku

( 1948-2018 )

Początki  biblioteki  przypadają na  rok  1948.   Przedstawiciel  gminy  Gromnik – jako  jeden z czterech z ówczesnego  powiatu  tarnowskiego – uczestniczył w kursie dla  kierowników  gminnych bibliotek  zorganizowanym   przez Kuratorium Okręgu  Szkolnego  Krakowskiego.  Powstanie biblioteki zainicjował  i dla niej oddał swój prywatny księgozbiór sekretarz  miejscowej Rady Narodowej – Czesław  Sułkowski, późniejszy wicedyrektor  Zakładów Azotowych w Tarnowie.  Pierwszą  bibliotekarką w Gromniku  była  Zofia  Uchwat – pracownik  Urzędu  Gminy. Prowadziła bibliotekę do  1953 roku.  Po niej  ponad rok bibliotekę prowadziła  Anna  Nowak.  Następnie   przez  31 lat do 1986 roku  kierowała nią   Janina  Janiczek.  Zaprowadziła  poprawną ewidencję zbiorów i czytelników, fachowy warsztat informacyjny oraz  rozwinęła działalność kulturalną i edukacyjną. Od  1 lipca  1986 roku kierownikiem jest  Anna  Damian. Od 1974 roku biblioteka ma dwuosobową obsadę. W tym okresie pracowały w niej następujące  osoby:  Elżbieta  Patyk, Marta Wróbel i od  1986 roku nadal pracująca  Elżbieta  Krzak.

GBP w Gromniku jest samorządową instytucją kultury.  W skład biblioteki wchodzą   filie zlokalizowane w miejscowościach :  Brzozowa,  Rzepiennik Marciszewski i Siemiechów.   Obecny  kształt  i tradycje biblioteki to wspólny dorobek wielu pracowników, którzy w minionych 70 latach związali na krócej lub dłużej swój los i ambicje zawodowe z tą instytucją.  W bibliotece w Brzozowej  pracowały  Anna Bryg,  Alicja Gniadek, Irena  Socha a od września 1983 r. pracuje  Dorota  Mędrek.  W bibliotece w Rzepienniku Marciszewskim pracowały  Maria Nipohorska, Genowefa Ziomek, Janina  Kleszyk a od września 1978 r.  Bogusława  Krzak.  W bibliotece w Siemiechowie  pracowały  Janina  Damian, a od marca 2003 r.  Irena  Piórkowska.

Biblioteki służą społeczności lokalnej w zakresie udostępniania zbiorów oraz zaspakajania potrzeb czytelniczych, informacyjnych i komunikacyjnych. Popularyzują  literaturę i organizują  życie kulturalno - oświatowe. Do podstawowych zadań Gminnej Biblioteki Publicznej w  Gromniku  należy:  gromadzenie i opracowanie zbiorów, udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu, działalność informacyjna, działalność kulturalno-oświatowa i promocyjna oraz współpraca z innymi bibliotekami.  Biblioteka organizuje co roku różnego rodzaju imprezy dla użytkowników:  spotkania z pisarzami, konkursy,   wystawy okolicznościowe  i  promujące twórczość artystów.   Księgozbiór biblioteki liczy  39203  woluminów i zawiera literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych,  literaturę popularnonaukową,  regionalia  oraz czasopisma bieżące. Księgozbiór  bibliotek można obejrzeć w Internecie na stronach :   www.gromnik.naszabiblioteka.com www.facebook.com/pages/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Gromniku  Biblioteki rejestrują  rocznie  1766 czytelników.    Łączna liczba  wypożyczonych   na zewnątrz (  książek i czasopism ) w 2017 r. wyniosła  30454 jednostek.

70 lat GBP

Utworzono dnia 22.02.2018, 13:22